زبان کرکوک نیروهای تروریستی گروه تروریستی داعش

زبان: کرکوک نیروهای تروریستی گروه تروریستی داعش اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

کارگردان سریال “ارمغان تاریکی” گفت: سریال تلویزیونی شهید چمران، روایتی از وقت کودکی شهید چمران تا مقطعی از انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران و آخر جریان کردستان

پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

سریال شهید چمران در انتظار ساخت/پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود

عبارات مهم : سریال

کارگردان سریال “ارمغان تاریکی” گفت: سریال تلویزیونی شهید چمران، روایتی از وقت کودکی شهید چمران تا مقطعی از انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران و آخر جریان کردستان هست، این پروژه آماده ورود به مرحله پیش تولید است ولی باید شرایط جهت تولید از طرف رسانه ملی فراهم شود.

به گزارش میزان، جلیل سامان فیلمنامه نویس، کارگردان و تهیه کننده ایرانی است که در سال 48 در پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد و فعالیت هنری خود را با فیلم مستند شروع کرد.

مستند “بازسازی قیام جنوب”، “بازسازی سوسنگرد از مجموعه روایت فتح”، مجموعه مستند بازسازی حدیث سرو و حدیث دلدادگی از مستندهایی است که در کارنامه هنری جلیل سامان وجود دارد.

پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

از شاخصه های جلیل سامان این است که چند مهارت را در یک اثر بر عهده دارد. کارگردانی، نویسندگی، تدوین و تهیه کنندگی از مسئولیت هایی است که سامان در آثارش برعهده دارد.

“ترس و لرز”، “قرارگاه”، “گذرگاه تاریکی”، “تافته جدا بافته”، “ارمغان تاریکی”، “پروانه” و “نفس” از سریال ها و “هانیه” و “وقت بودن” نیز از فیلم هایی است که سامان نوشته، کارگردانی و تدوین کرده است.همچنین فیلم کوتاه “کلید” جهت گروه سنی کودک و نوجوان از دیگر آثار این هنرمند است.

کارگردان سریال “ارمغان تاریکی” گفت: سریال تلویزیونی شهید چمران، روایتی از وقت کودکی شهید چمران تا مقطعی از انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران و آخر جریان کردستان

شاید بیشترین محبوبیت و شهرت جلیل سامان را باید در سه سریال های اخیر او در تلویزیون دانست. ارمغان تاریکی، پروانه و نفس سه اثر جلیل سامان است که توانست با پرداخت خوب و متفاوت در نظر مخاطبان دیده شود.

“ارمغان تاریکی” محصول سال 1389، “پروانه” محصول 1391 و “نفس” محصول سال 1396 از آثاری هستند که با پرداختن به عنوان گروهک تروریستی منافقین که تا کنون در تلویزیون کمتر به آن پرداخته شده است هست، جلیل سامان را در نزد مخاطبان به محبوبیت رساند.

به همین مناسبت میزان به سراغ جلیل سامان رفته و در خصوص بروزترین فعالیت های این کارگردان سینما و تلویزیون با وی به گفت و گو نشسته است که در ادامه خواهید خواند:

پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

سه سریالی که تا کنون از شما در تلویزیون پخش شده است با عنوان گروهک تروریستی منافقین بوده است.چه شد که سراغ چنین سوژه ای رفتید؟

سامان: باید بگویم تمامی کارهای من تنها در این حوزه نبوده و من سریال های دیگری هم ساخته ام که می توانید بگویید این سه سریال زیاد دیده شده است هست. اصل قصه کارهایم پرداختن به خصلت ها و تفکرات آدم هاست ولی در ارتباط با گروهک تروریستی منافقین امکان درام پردازی خوبی وجود دارد که از جذابیت های خاص ای برخوردار است و من تلاش کردم از این شاخصه ها استفاده کنم تا کارهایی را به تصویر بکشم که جهت مخاطب جالب تر و متفاوت تر از دیگر کارها باشد.

به طور کلی انسان ها در موقعیت های بغرنج خصلت های واقعی خود را نشان می دهند. در گروهک تروریستی منافقین موقعیت های بغرنج فراوانی است و عنصرهای عاطفی، هیجانی، پنهان کاری و اسلحه وجود دارد که این عنصرهای جهت مخاطب جالب هستند و با تک تک آنها هر سینماگری می تواند مانور خوبی در کارهایش بدهد، همچنین هر درام پردازی می تواند شخصیت پردازی کند، شخصیت را در بحران های خاصی قرار دهد، این علت مهم من جهت پرداختن به عنوان گروهک تروریستی منافقین است.گروهک تروریستی منافقین هنوز دارای لایه های پنهانی است که در سریال های “ارمغان تاریکی”، “پروانه” و “نفس” به آن پرداخته نشده و حتی راجع به آن صحبت نشده هست.

کارگردان سریال “ارمغان تاریکی” گفت: سریال تلویزیونی شهید چمران، روایتی از وقت کودکی شهید چمران تا مقطعی از انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران و آخر جریان کردستان

یکی از شاخصه های قصه پردازی شما در سریال های سه گانه تان عنوان علاقه انسانی هست. در “نفس” و “ارمغان تاریکی” هم مانند “پروانه” به عنوان علاقه پرداخته می شود، اینها چه ارتباطی با عنوان گروهک تروریستی منافقین دارد؟

سامان: پرداخت به این گروهک تروریستی سوژه مهم کارهای من نبوده و نیست، بلکه قصه است که نقش مهم را در کارهای من بازی می کند، به عنوان نمونه عشقی که مجید در سریال تلویزیونی “ارمغان تاریکی” دارد تا آنجا پیش می رود که از بزرگترین سرمایه و هیجان زندگی اش که بینایی و کارش است می گذرد. شخصیتش ارتقاء می یابد و به عبارتی با دنیا به خاطر عشقش می جنگد. اگر بینایی و مادیات را نمودی از دنیا قرار بدهیم، مجید در سریال “ارمغان تاریکی” از آنها فراتر می رود.

پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

من بعد از مجموعه های “ارمغان تاریکی” و “پروانه” بازخوردهای زیادی دیدم که معلوم بود مخاطبان علاقه را در پایین ترین درجه اش درک کرده بودند، این شد که در سریال “نفس” نگاه دیگری به علاقه را به تصویر کشیدم و به شدت بر خلاف توقع مخاطب، خودم نیز اعتقاد بودم که علاقه هر لحظه یک گونه نیست و حتی ممکن است فریبنده باشد و نتیجه آن را در سریال نفس با اتفاقاتی که در داستان رقم خورد به خوبی لمس و تجربه کردم.

سریال تلویزیونی نفس در ماه مبارک رمضان روی آنتن رسانه ملی رفت، فکر می کنید این وقت جهت پخش چنین مجموعه ای مناسب بود؟ آیا به فکر وقت پخش این مجموعه در وقت مناسب تری نبودید؟

سامان: بله درست است من جهت پخش مجموعه تلویزیونی نفس نگرانی داشتم. سریال نفس در ماه مبارک رمضان و در وقت افطار و خوش حالی روزه داران پخش شد و روزه دار به نوعی یکباره با فضای جدی و خشن روبرو می شد، می توان گفت این به نوعی ضدحال زدن به مخاطب هست، آیا که وقت در نظر گرفته شده است جهت پخش این مجموعه در ماه مبارک رمضان اصلا تصمیم خوبی نبود، و به اعتقاد من اگر در وقت دیگری جز ماه مبارک رمضان روی آنتن رسانه ملی می رفت شاید با استقبال بیشتری مواجه می شد.

بازخوردهای مخاطبان و مسئولان بعد از پخش مجموعه تلویزیونی “نفس” چگونه بود؟ آیا با تصویر العمل هایی متفاوتی مواجه شدید؟

بله بازخوردها متفاوت بود. بعضی از مسئولان این مجموعه تلویزیونی را بسیار دوست داشتند و استقبال کردند، بعضی ها نیز می پرسیدند مناسبت این سریال با ماه مبارک رمضان چه بود و آیا در چنین زمانی این مجموعه پخش شده است است،به طور کلی هم مسئولان و هم مخاطبان تصویر العمل هایشان برایم متفاوت بود.

قطعا روند فیلمسازی یک کارگردان نشان از علاقه یا عقیده او دارد، از این بعد دوست دارید سراغ چه سوژه هایی بروید؟

سامان: جامعه ما به نشاط نیاز دارد، منظورم از نشاط صرفا ساخت فیلم های طنز یا کمدی نیست چون یک بخش از علاقه مخاطب را طنز تشکیل می دهد و گاهی نشاط معنوی جهت مخاطب در کارهایی است که یک غم شیرین در آن نهفته باشد، که من تلاش کردم در کارهایم این المان را در نظر بگیرم و سلیقه مخاطب را با هر نوع سلیقه ای اعمال کنم، ولی در هر صورت باید تعادلی میان انواع ژانرها و مجموعه های تلویزیونی در نظر گرفت، در غیر این صورت ممکن است حتی یک فیلمنامه عالی هم جهت مخاطب آزاردهنده و تلخ از آب در آید و حتی ممکن است مخاطب را دچار افسردگی کند، به همین خاطر در آثاری چون سریال “نفس” با عنوان گروهک تروریستی منافقین باید بسیار سنجیده عمل کرد. چنین آثاری خوب است که ساخته شود تا در ذهن کسانی که از انقلاب تصویری ندارند، واقعیت ها بیان شود ولی توصیه نمی کنم پشت سر هم به این عنوان پرداخته شود و به گونه ای شاهد چنین آثاری باشیم که جهت مخاطب جذابیت ایجاد کند.

آثاری که شما ساخته اید و با محبوبیت در نزد مخاطب همراه بوده است علاوه بر جنبه سیاسی و مکتبی ، دارای جنبه تاریخی هست. ارزیابی شما از اوضاع پرداختن به آثار تاریخی چیست؟

سامان: در سینما کارهای تاریخی زیادی ساخته نشده است ولی در تلویزیون آثار خوبی ساخته شده است است که یکی از عالی ترین های این ژانر مجموعه تلویزیونی “کیف انگلیسی” است.

فصل دوم سریال تلویزیونی”نفس” چه زمانی ساخته خواهد شد؟

سامان: در حال حاضر شرایط ساخت فصل دوم “نفس” فراهم نشده است.بخش مهم تصمیم جهت ساخت این مجموعه به شرکت صدا و سیما مربوط می شود. ساخت هر اثری هزینه دارد و هنگامی که شرایط مالی زیاد مناسب نباشد نمی توان خیلی راجع به ساخت فصل دوم اندیشید. من تصور می کنم فعلا ادامه ساخت سریال نفس جهت شرکت صدا و سیما در اولویت نیست.من بعد از اتمام فصل اول نفس با تمام خستگی که داشتم ولی طرح کلی فصل دوم را آماده کردم و به شرکت صدا و سیما تحویل دادم.

اوضاع فیلمسازی در شرایط فعلی را چطور می بینید . چه عواملی در تولید یک اثر خوب موثر است تا مخاطب با آن ارتباط برقرار کند؟

سامان: فیلمسازی جدا از جامعه نیست، سینمای گیشه جهت جذب مخاطب از همان مؤلفه هایی استفاده می کند که بقیه دنیا استفاده می کنند در حالی که نسبتی با فرهنگ و تمدن ما ندارد، سطح سلیقه مخاطب را ارتقاء نمی دهد و فقط ممکن است بتواند با شوخی های سطحی و مبتذل او را سرگرم کند.

در اوضاع فعلی، سینما چاره ای جز نشاط و سرگرمی ندارد و ما باید یاد بگیریم چطور فیلم های سرگرم کننده و طنز با محتوا بسازیم. دیگر سینمای شخصی به مدد بخش شخصی یا حمایت های دولتی بوجود نخواهد آمد، مگر اینکه یک نفر پاکباخته پا در میدان تهیه و سرمایه گذاری سینما بگذارد و هزینه کند.

با این وجود باید دست اندرکاران سینما فراموش نکنند که سینمای کشور عزیزمان ایران خارج از مرزها مخاطب هایی دارد که نباید فراموششان کرد. ما باید ضمن رصد سینمای زیرزمینی و جشنواره ای فیلم های جهانشمول بسازیم، مردم دنیا باید صدای تمدن و فرهنگ ایرانی و اسلامی را بشنوند. فراموش نکنیم آمریکا اول با سینمایش ریشه در دیگر فرهنگ ها می کند، تقاضا را جهت خرید کالاهایش و نفوذ فرهنگش بوجود می آورد. این چیزی است که ما سال ها از آن غافل هستیم و با تولید آثاری که مصرف داخلی دارد رو به فراموشی رفته ایم.

برای جوانانی که علاقه به بازیگری دارند “دانشگاه، کلاس های بازیگری و تئاتر” کدام را توصیه می کنید؟

سامان: به جوانان علاقمند توصیه می کنم قبل از هر تصمیمی در ارتباط با ورود به دنیای بازیگری وارد یک گروه تئاتری بشوند یا به یک آموزشگاه معتبر رفته و استعداد خود را مورد سنجش قرار دهند. اگر مستعد بودند به دانشگاه بروند، ولی متأسفانه فضای بسیاری از آموزشگاه ها از نظر اخلاقی و علمی مأیوس کننده است و ممکن است پا در سراب بگذارند.من شخصا گروه های تئاتر را خواستگاه پرورش بازیگر می دانم و اگر بتوانند گروه های نمایشی سالم و معتبری پیدا کنند راه برایشان بازتر است.

تا کنون اثری در سینما و تلویزیون بوده که شما را درگیر کرده و در آن تامل کنید؟

بله آثار زیادی بوده که آنها را دوست داشته و جذب شاخصه های آنها شدم،در تلویزیون جذب آثار غیر نمایشی می شدم و در سینما فیلم هایی که در نوجوانی ام دیدم مجذوبم می کرد، ولی در سال های اخیر عناصری کمتر اثری پیدا می شود که نظرم را جلب کند، چراکه دیگر فیلم فاخر با شاخصه های مناسب کمتر در سینمای کشور عزیزمان ایران تولید می شود.

به کدام بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون از نظر کیفیت کاری علاقه دارید؟

سامان: اغلب بازیگران آشنا شده است ما بازی های موفقی داشته اند و اسم آوردن از هر کدام ممکن است غلط باشد. واقعیت این است که سینما یک کار به شدت گروهی است و هیچ بازیگر موفقی نمی تواند بدون فیلمنامه، فیلمبرداری، گریم ،کارگردانی و تدوین خوب، بازی خوبی جلوی دوربین ارائه کند و معمولا بازیگران کمی این شانس را دارند که با چنین موقعیتی مواجه شوند.

نمی توانم اسم کارگردانی را ببرم که همه کارهایش موفق بوده باشد. ما فیلم های خوب و موفق زیادی در سینمای کشور عزیزمان ایران داریم، من از همه آنها یاد می گیرم، ولی به نظر من فیلمسازی که همه یا اغلب آثارش قابل ستایش باشد به ندرت وجود دارد، البته این یک بحث سلیقه ای است و ممکن است بعضی بتوانند چندین اسم بیاورند که کارهای فاخر زیادی داشته اند.

پیشنهادی جهت تولید اثر دیگری در دست نگارش یا ساخت دارید؟

سامان: چند پروژه به طور مستقیم و غیرمستقیم به من پیشنهاد شده است هست، ولی بعد از مطالعه و بررسی جذبم نکرد، به شخصه پیگیر پروژه شهید چمران و کارهای دیگری هستم که فعلا به جایی نرسیده هست.

برای ساخت سریال تلویزیونی شهید چمران چه اقداماتی تا این لحظه انجام داده اید؟

سامان: متن سریال تلویزیونی شهید چمران را تقریبا سه سال پیش با یک گروه تحقیق و نگارش جلو بردیم و 40 قسمت از آن را نوشتیم ولی هم در آن وقت با تغییرات مدیریتی شرکت صدا و سیما مواجه شدیم و هم به علت پرسشها مالی یا مواردی که خود شرکت در نظر داشت از ادامه راه بازماندیم و نتوانستیم وارد مرحله پیش تولید جهت این سریال تلویزیونی شویم . این مجموعه از روایتی از وقت کودکی شهید چمران تا مقطعی از انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران که آخر جریان کردستان است را روایت می کند، همچنان متن همان متن است و آماده ورود به مرحله پیش تولید است ولی باید شرایط جهت تولید از طرف رسانه ملی فراهم شود.

سخن پایانی؟

سامان: از شما و خبرگزاری میزان بایت این گفت و گو تقدیر می کنم.

واژه های کلیدی: سریال | سینما | مخاطب | سریالی | مجموعه | تاریکی | سینمای | تروریستی

پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

پخش مجموعه نفس در رمضان ۹۶ تصمیم درستی نبود ، سریال شهید چمران در انتظار ساخت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog